Balans Ayarı

Balans Ayarı Neden Yapılmalıdır?
Aracınızın kullanılacağı yol ile bire bir temasını sağlayan tekerlek iki parçadan oluşur. Jant ve lastik tekerleği oluşturan parçalardır.
Lastiği oluşturan bu iki parçadan herhangi birisinde oluşabilecek bir yapısal bozukluk tekerleğin tam tur dönmesini engelleyeceği için doğrudan yol güvenliği ve konforu olumsuz yönde etkiler.

Aracınızın Balans Ayarının Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
Yüksek hızlı sürüşler başta olmak üzere;
• Direksiyon simidi titriyor ya da vuruntu hissi yaratıyorsa ön iki tekerin balans ayarlarında bir sorun olduğunu gösterir.
• Aracınızın arka kısmında titreme ya da vuruntu hissediliyorsa arka iki tekerin balans ayarlarında bir sorun olduğunu gösterir.

Aracınız İçin Balans Ayarı Nasıl Yapılır ?
İlk olarak iki tür balans vardır.
Eğer aracınızın tekerleği sağa sola doğru dengesiz dönüş sağlıyorsa ya da aracınızın tekerleğinde bir yalpalanma söz konusu ise dinamik balans, yukarı aşağı doğru dengesiz bir dönüş sağlıyorsa ya da dönüş sırasında zıplama yaratıyorsa statik balans ayarında bir sorun olduğunu gösterir.

Aracınıza tekerlekler monte edilmeden önce ilk olarak dinamik ve statik balans ayarları yapılır. Bu ayarlar için aracınızın tekerlekleri sabit balans makinesine bağlanır ve tekerlerin balans ayarları bu makinede hatasız olarak yapılır.

Fakat balans ayarı kontrol işlemlerine başlanmadan önce aracınızın tekerlerinde bulunan jantlarda herhangi bir hasar olup, olmadığı kontrol edilir.Eğer hasar yok ise lastik hava basınçları kontrol edilerek fabrikanın tavsiye ettiği değerlere getirilir. Jantta bir eğrilik ya da hasar mevcut ise ve düzeltilebilir bir hasar ise bunun düzeltilmesi işlemlerinin uygulanması, düzeltilemez bir hasar ise yeni bir jant satış noktasından yeni bir jant alınması gerekir.
*Lastik hava basınçları fabrikanın tavsiye ettiği değerlerden farklı değerde iken yapılacak balans ayarı, lastik havaları fabrikanın tavsiye ettiği ölçülere getirildiğinde yine balans ayarsızlığı meydana getirir.

Bilgisayarlı sabit balans ayar makinesine 4 tekerlekte ayrı ayrı bağlanır ve bilgisayarlı sabit balans ayar makinesi tarafından hafif olduğu belirtilen kısmına kurşun ağırlığı monte edilir. Gerekli miktarda ağırlık takıldıktan sonra ekranda tam olarak dengede görülen lastik bu ekranda dengede görüntülendikten sonra araca monte edilir.

Caprice Center Oto Lastik olarak aracınızın balans ayarlarını yapıyor sizlere daha güvenli bir sürüş teklif ediyoruz.

İndirim, duyuru ve kampanyalardan haberdar ol.